ZARZĄDZENIE NR 218/2019 Burmistrza Gminy Goleniów z dnia 31 lipca 2019 roku w sprawie sposobu udzielania pożyczek na cele remontowe dla wspólnot
ZARZĄDZENIE NR 218/2019
Burmistrza Gminy Goleniów
z dnia 31 lipca 2019 roku
w sprawie sposobu udzielania pożyczek na cele remontowe dla wspólnot mieszkaniowych
Na podstawie art. 30 ust.2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U.z 2019r. poz. 506, poz. 1309), Burmistrz Gminy zarządza, co następuje:
§ 1. W Zarządzeniu 256/2016 Burmistrza Gminy Goleniów z dnia 18 listopada 2019 roku dokonuje się zmiany treści załącznika Regulamin Udzielania Pożyczek dla Wspólnot Mieszkaniowych „Fundusz Pożyczkowy” zgodnie z załącznikiem do zarządzenia.
§ 2. Wykonanie Zarządzenia powierza się Skarbnikowi Gminy i Prezesowi GTBS Sp. z o.o. w Goleniowie.
§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik
do Zarządzenia 218/2019
Burmistrza Gminy Goleniów
z dnia 31 lipca 2019r.
REGULAMIN
UDZIELANIA POŻYCZEK
DLA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH
„ FUNDUSZ POŻYCZKOWY ”
na cele związane z remontem nieruchomości położonych w Gminie Goleniów
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Niniejszy Regulamin określa podstawowe zasady i warunki udzielania pożyczek dla wspólnot mieszkaniowych z „FUNDUSZU POŻYCZKOWEGO” Gminy Goleniów zwaną dalej Funduszem.
Cele związane z finansowaniem to: prace remontowe w nieruchomościach budynkowych przez wspólnoty mieszkaniowe z terenu gminy Goleniów.
Pożyczek dla wspólnot mieszkaniowych udziela Burmistrz Gminy Goleniów, w imieniu którego obsługę przyjmowania i analizowania wniosków dokonuje Goleniowskie TBS Sp. z o.o. jako podmiot , któremu powierzono obsługę w/w funduszu pożyczkowego.
Regulamin stanowi integralną część zawartej umowy pożyczki i wiąże strony od daty jej zawarcia do dnia całkowitej spłaty zobowiązań z jej tytułu.
Gmina Goleniów udziela pożyczek na cele wymienione w pkt. 2, jego wewnętrznymi przepisami oraz powszechnie obowiązującymi przepisami.
Gmina Goleniów zobowiązana jest do przestrzegania poufności w zakresie uzyskanych informacji o Wnioskodawcy i Pożyczkobiorcy, w szczególności w zakresie przestrzegania ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2016 roku poz.922).
W sytuacji wystąpienia związków osób zaangażowanych w proces podejmowania decyzji sprawie udzielenia pożyczki (np. rodzinnych, służbowych), z wnioskodawcami, mogących podważyć obiektywność decyzji, osoby te są wyłączane z procesu podejmowania decyzji.
Rozdział II
PODSTAWOWE ZASADY I WARUNKI UDZIELANIA POŻYCZEK
O pożyczkę udzielaną przez Pożyczkodawcę mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, których siedziba i zarządzania nieruchomość znajduje się na obszarze określonym w § 1 Załącznika do niniejszego Regulaminu, zwane dalej zamiennie „Pożyczkobiorcą”, spełniający wszystkie wymogi określone w niniejszym Regulaminie, w tym:
złożą wniosek o pożyczkę wraz z wymaganą dokumentacją według obowiązujących wzorów,
posiadają zdolność do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w umówionym terminie spłaty,
nie posiadają zaległości z tytułu należności publicznoprawnych,
zobowiążą się do wykorzystania pożyczki na wskazany cel.
Pożyczka może być udzielona maksymalnie do kwoty 120.000,00 złotych, jednak do kwoty nie wyższej niż 50 % wartości planowanego zadania, o którym jest mowa w ust. 3 części B niniejszego Regulaminu.
Łączne zaangażowanie środków pieniężnych w ramach pożyczki udzielone jednemu podmiotowi nie może przekroczyć 30% kapitału funduszu pożyczkowego lub kwoty 120.000,00 złotych na dany rok.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dla wspólnot z większościowym udziałem Gminy Goleniów istnieje możliwość udzielenia pożyczki dla właścicieli indywidualnych w danej wspólnocie w wysokości 100% ich udziału w planowanym zadaniu na umotywowany wniosek wspólnoty mieszkaniowej. Decyzję w tej sprawie podejmuje Burmistrz Gminy Goleniów.
Pożyczki są udzielane wyłącznie na cele:
bezpośrednio związane z remontem elewacji budynku (Termomodernizacja) oraz
infrastrukturą towarzyszącą (zagospodarowanie terenu),
remontem dachu,
wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej części budynku,
remontem instalacji wod.-kan, grzewczej , gazowej ,elektrycznej
przewodów kominowych, które stanowią w nieruchomości część wspólną danej wspólnoty mieszkaniowej.
Ogólne kryteria przyznawania pożyczek ujęte są w § 2 załącznika do niniejszego Regulaminu.
Okres spłaty pożyczki wraz z oprocentowaniem nie może przekroczyć pięciu lat od dnia podpisania umowy pożyczki. W szczególnych przypadkach okres spłaty może być przedłużony do 10 lat. Decyzje w tej sprawie podejmuje Burmistrz Gminy Goleniów.
Spłata rat pożyczki odbywa się w równych ratach miesięcznych zgodnie z harmonogramem, który stanowi integralną część Umowy udzielenia pożyczki.
Dopuszczalny jest 3-miesięczny okres karencji w spłacie pożyczki. W okresie tym spłaca się odsetki od pożyczki.
Oprocentowanie pożyczki jest stałe w okresie kredytowania i wynosi 2% w stosunku rocznym od kapitału pozostającego do spłaty. Odsetki nalicza się według kalkulatora spłaty rat w równej wysokości dzieląc odsetki i kapitał przez ilość do rat spłaty. Odsetki w okresie karencji płatne są według faktycznej wysokości od kwoty pożyczki.
W przypadku opóźnienia w zapłacie raty pożyczki , powstałe zadłużenie traktowane jest jako zadłużenie przeterminowane od którego będą naliczane ustawowe odsetki za zwłokę. Odsetki naliczane są od dnia następnego po terminie płatności do dnia wpływu środków na rachunek Gminy Goleniów.
Wszystkie koszty i opłaty związane z udzieleniem pożyczki, ustanowieniem i zwolnieniem prawnych zabezpieczeń spłaty pożyczki obciążają Pożyczkobiorcę.
Świadczenia publicznoprawne wynikające z tytułu udzielenia pożyczki (podatek od czynności cywilnoprawnych) obciążają Pożyczkobiorcę.
Na wniosek Pożyczkobiorcy, możliwa jest wcześniejsza częściowa lub całkowita spłata pożyczki, termin rozpatrzenia wniosku 14 dni. Decyzje w tej sprawie podejmuje Burmistrz Gminy Goleniów. Zmiana wymaga formy pisemnej - aneksu.
Wnioskodawcy zobowiązani są do udostępniania (a także sporządzania kopii) prowadzonych dokumentów księgowych oraz wszelkich innych dokumentów i informacji związanych z prowadzoną działalnością. Dokumenty i informacje udostępniane będą na każde żądanie Pożyczkodawcy w okresie trwania pożyczki.
Pożyczki są udzielane po przeprowadzeniu analizy ryzyka ich niespłacenia oraz po ustanowieniu, na podstawie tej analizy, należytego zabezpieczenia spłaty.
Rozdział III
WNIOSEK O UDZIELENIE POŻYCZKI
1. Wniosek o udzielenie pożyczki wraz z wymaganymi załącznikami stanowi podstawę do oceny i podjęcia decyzji o przyznaniu pożyczki.
2. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami składany jest bezpośrednio w Goleniowskim TBS Sp. z o.o. w Goleniowie ul. Witosa 7 - spółce obsługującej w imieniu Gminy Goleniów Fundusz Pożyczkowy w sposób ciągły do wyczerpania środków finansowych,
3. Wniosek o pożyczkę powinien być podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu Wnioskodawcy.
4. Wniosek winien zawierać:
a. uchwałę Wspólnoty Mieszkaniowej o woli przeprowadzenia remontu określającą zakres i przedmiot wykonania robót,
b. wstępny kosztorys zadania,
c. informację o zgromadzonych środkach finansowych przeznaczonych na remont,
d. uchwałę wspólnoty o przeznaczeniu kwoty z funduszu remontowego na spłatę zaciąganej pożyczki.
5. Wniosek podlega analizie pod kątem:
a. zgodności z formalnymi wymogami określonymi w niniejszym Regulaminie,
b. stanu przygotowania przedsięwzięcia do realizacji na podstawie wizji lokalnej pracownika Goleniowskiego TBS Sp. z o.o.,
c. efektywności ekonomiczno-finansowej przedsięwzięcia,
d. proponowanych źródeł finansowania przedsięwzięcia tj. wielkość pożyczki udzielanej przez Fundusz, jej zwrotu, stopnia ryzyka,
e. prawnych zabezpieczeń spłaty pożyczki,
f. stanu przygotowania pożyczkobiorcy do prowadzenia przedsięwzięcia.
Rozdział IV
TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO I DECYZYJNEGO
Wniosek o udzielenie pożyczki rozpatrywany jest w terminie do 30 dni od daty złożenia kompletnej dokumentacji.
Wniosek o udzielenie pożyczki jest opiniowany przez Komisję Pożyczkową Funduszu.
Decyzję w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia pożyczki , po uzyskaniu opinii Komisji Pożyczkowej Funduszu podejmuje Burmistrz Gminy Goleniów.
O ostatecznej decyzji dotyczącej pożyczki Wnioskodawca będzie poinformowany pisemnie. Fundusz zastrzega sobie prawo odmowy udzielenia pożyczki bez podania przyczyny.
Rozdział V
PRAWNE ZABEZPIECZENIE POŻYCZKI
1. Spłata pożyczki wraz z odsetkami i innymi niezbędnymi kosztami jej udzielenia oraz zwrotu podlega prawnemu zabezpieczeniu, o którym mowa w punkcie 2.
2. Prawne zabezpieczenie stanowią, w szczególności:
a. w przypadku wspólnot mieszkaniowych:
- pełnomocnictwo do rachunku bieżącego wspólnoty mieszkaniowej;
- pełnomocnictwo do rachunku funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej;
b. dla wszystkich pożyczkobiorców dodatkowo -poza zabezpieczeniami określonymi w ust. 2 lit.a, -cesja polisy ubezpieczeniowej nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.
3. W przypadku, gdy jako zabezpieczenie przyjmowana jest polisa ubezpieczeniowa wraz z cesją praw z polisy, a ważność polisy ubezpieczeniowej wygaśnie w okresie obowiązywania umowy, Pożyczkobiorca zobowiązany jest do ponownego zawarcia umowy ubezpieczenia oraz każdorazowego przelania na rzecz Funduszu praw z umowy ubezpieczenia, aż do całkowitej spłaty pożyczki wraz z odsetkami i innymi niezbędnymi kosztami jej udzielenia oraz zwrotu.
4. Koszt ustanowienia, zmiany i zniesienia zabezpieczenia spłaty pożyczki ponosi Pożyczkobiorca.
Rozdział VI
UMOWA O UDZIELENIE POŻYCZKI
1.Udzielenie pożyczki następuje na podstawie umowy pomiędzy Gminą Goleniów a Pożyczkobiorcą.
2.Umowę sporządza się w formie pisemnej, w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, dwa dla Pożyczkodawcy i jeden dla Pożyczkobiorcy.
3.Umowa zawiera co najmniej:
a. określenie stron umowy pożyczkowej,
b. datę zawarcia,
c. nazwę przedsięwzięcia
d. kwotę udzielonej pożyczki,
e. cel, na jaki pożyczka jest przeznaczona,
f. termin i sposób wykorzystania pożyczki,
g. sposób i formę przekazania środków z pożyczki,
h. terminy i kwoty spłaty pożyczki,
i. stopę procentową, sposób naliczania oprocentowania,
j. rodzaj prawnego zabezpieczenia spłaty pożyczki,
k. warunki wypowiedzenia umowy,
l. nazwę banku, przez który będzie realizowana i spłacana pożyczka oraz numery rachunków bankowych do spłaty pożyczki,
m. zakres i formę kontroli nad sposobem wykorzystania pożyczki,
n. konsekwencje w przypadku nie dotrzymania warunków umowy lub jej rozwiązania,
o. zobowiązania rzeczowe i terminowe realizacji przedsięwzięcia oraz obowiązki pożyczkobiorcy odnośnie wykorzystania środków,
p .podpisy stron.
4.Wraz z umową o udzielenie pożyczki powinny być podpisane odpowiednie dokumenty będące prawnym zabezpieczeniem spłaty pożyczki.
Rozdział VII
TRYB I ZASADY WYPŁACANIA POŻYCZKI
1. Pożyczki wypłacane będą w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy Pożyczkobiorcy lub inny rachunek wskazany w umowie pożyczki, po spełnieniu przez Pożyczkobiorcę zapisów umownych warunkujących uruchomienie pożyczki.
2. W zależności od zapisów umowy pożyczki, pożyczka może być wypłacona jednorazowo lub wypłacona w transzach.
Rozdział VIII
REALIZACJA SPŁATY POŻYCZKI
Pożyczki podlegają spłacie w terminach płatności uzgodnionych w umowie.
Za dzień spłaty wierzytelności uważa się dzień uznania kwotą należnej wierzytelności rachunku Pożyczkodawcy podany w umowie pożyczki bądź w odrębnym piśmie.
W przypadku, gdy termin spłaty przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin ten upływa dnia następnego.
Roszczenia Funduszu z tytułu niespłacenia pożyczki i odsetek pokrywane są w następującej kolejności: koszty windykacji, koszty i opłaty związane z egzekucją, odsetki od przeterminowanej należności, rata pożyczki.
Fundusz może:
a. w przypadku wypłaty pożyczki w transzach, wstrzymać dalsze przekazywanie środków do chwili wyjaśnienia przez Pożyczkobiorcę przyczyn nie wywiązywania się z warunków umowy,
b. postawić w stan natychmiastowej wymagalności część lub całość pozostałej do spłaty kwoty pożyczki przed terminem jej spłaty, w następujących wypadkach:
- pożyczkobiorca nie wywiązuje się z warunków umowy,
- pożyczkobiorca wykorzystuje pożyczkę niezgodnie z celem określonym w umowie,
- pożyczkobiorca dostarczył nieprawdziwych informacji dotyczących jego sytuacji ekonomicznej przy rozpatrywaniu wniosku lub w trakcie realizacji przedsięwzięcia,
- pożyczkobiorca nie zaangażował w przedsięwzięcie pełnej deklarowanej kwoty.
Rozdział IX
KOLEJNOŚĆ ZASPOKAJANIA NALEŻNOŚCI
1. Środki wpływające na spłatę należności związanych z udzieloną pożyczką, w tym z tytułu nieterminowej spłaty lub rozwiązanej umowy pożyczki, a także środki uzyskane w wyniku podjętych działań egzekucyjnych są zaliczane na poczet spłaty zadłużenia Pożyczkobiorcy wobec Pożyczkodawcy w następującej kolejności:
a) koszty windykacji,
b) koszty i opłaty związane z egzekucją,
c) odsetki od zadłużenia przeterminowanego,
d) odsetki niespłacone zapadłe,
e) odsetki bieżące,
f )raty pożyczki zapadłe,
g) raty pożyczki bieżące,
h) pozostały niespłacony (wymagalny) kapitał.
2. Na uzasadniony wniosek Pożyczkobiorcy lub z własnej inicjatywy Pożyczkodawca może zmienić kolejność zaspokajania należności.
Rozdział X
NADZÓR NAD SPOSOBEM REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA I WYKORZYSTANIA POŻYCZKI
1.Pożyczkobiorcy są poddawani nadzorowi w zakresie sposobu realizacji przedsięwzięcia i wykorzystania pożyczki.
2. Nadzór może odbywać się poprzez wizytację pracowników Goleniowskiego TBS Sp. z o.o. w miejscu prowadzenia realizacji przedsięwzięcia oraz kontrolę zapisów księgowych potwierdzających wydatki i źródła ich finansowania oraz innych dokumentów związanych z prowadzeniem działalności przez Pożyczkobiorcę.
3. Pożyczkobiorca zobowiązuje się do wykorzystania pożyczki zgodnie z celem, na który została udzielona.
Rozdział XI
WYPOWIEDZENIE UMOWY
1. Pożyczkodawca może wypowiedzieć w całości lub w części umowę pożyczki w szczególności w następujących przypadkach:
a. pogorszenia się sytuacji ekonomiczno-finansowej i majątkowej Pożyczkobiorcy w sposób zagrażający terminowej spłacie pożyczki i oprocentowania,
b. wykorzystania pożyczki lub jej części niezgodnie z przeznaczeniem,
c. niespłacenia przez Pożyczkobiorcę całości albo części pożyczki lub odsetek w terminie wyznaczonym w umowie pożyczki,
d. podania we wniosku o udzielenie pożyczki lub dokumentach, na podstawie których udzielono pożyczki danych niezgodnych ze stanem faktycznym lub prawnym.
2. Wypowiedzenie umowy pożyczki Pożyczkodawca doręcza na piśmie Pożyczkobiorcy.
3. Termin wypowiedzenia umowy wynosi 30 dni.
4. W następnym dniu po upływie okresu wypowiedzenia, całe zadłużenie z tytułu udzielonej pożyczki wraz z odsetkami należnymi za okres korzystania z pożyczki i innymi opłatami staje się wymagalne.
5. Po upływie okresu wypowiedzenia, od całego zadłużenia z tytułu udzielonej pożyczki, za każdy dzień opóźnienia w spłacie, nalicza się i pobiera odsetki od zadłużenia przeterminowanego w wysokości 1,5-krotności odsetek ustawowych od należności złotowych w stosunku rocznym.
6. Powstanie zadłużenia wymagalnego upoważnia Pożyczkodawcę do podjęcia działań zmierzających do odzyskania należności, w tym:
a. realizację zabezpieczenia spłaty pożyczki ustalonego w umowie,
b. przystąpienie do egzekucji w trybie określonym odrębnymi przepisami.
Rozdział XII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Dla powstałych pomiędzy Pożyczkobiorcą a Funduszem stosunków prawnych właściwe jest prawo polskie.
2. Sądem właściwym dla rozpatrywania wszelkich sporów mogących wyniknąć z umowy zawartej z Funduszem jest rzeczowo właściwy Sąd powszechny dla siedziby Pożyczkodawcy.
3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyzje podejmuje Burmistrz Gminy Goleniów.
2
Załączniki do pobrania
Pobierz | Rozpakuj |
---|---|
Pobierz spakowane pliki | Rozpakuj pliki i pobierz |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Mirosław Guzikiewicz | 29-10-2019 14:48 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Mirosław Guzikiewicz | 31-07-2019 |
Ostatnia aktualizacja: | - | 29-10-2019 14:48 |